2011. június 7., kedd

Az Ünnepi Könyvhét kapcsán Babitsról

Ismét túll vagyunk egy Ünnepi Könyvhéten, ahová megint nem jutottam el...
Könyv vásárlásra mostanság nem gondolhatok, már csak azért sem, mert otthon szűkös a férőhely, az elolvasatlan művekről nem is beszélve. Vannak még bőven hiányosságaim.
A hétvégi rossz idő lehetővé tette, hogy meghallgassuk Babitstól A gólyakalifát. Ingyen letölthető hangoskönyv formájában találtunk rá a feleségemmel a Magyar Elektronikus Könyvtárban (Bodor Tibor olvasatában).
A gólyakalifa egy kettős, vagy inkább párhuzamos életet elmesélő, szürrealista történet, felváltva a két főhős, az úrifiú, Tábori Elemér, vagy az asztalosinas szemszögéből. A korabeli társadalom ellentétes pólusán áll e két személy: az egyiket köztisztelet veszi körül, a másiknak csak a lenézés jut (a társadalom többi tagja azért veti meg, mert tőlük ezt várják el, nem tanúsíthatnak együttérzést, mert ez esetben még ők is lesüllyednének az inas szintjére, aki a szolgák szolgája).
Két fontos tanulság a regényből:
1. Babits és kortársai hihetetlen nyelvezettel tudtak írni, ma ez keveseknek adatik meg.
2. Régen is aljasak voltak az emberek, akárcsak ma...

Az inasnak esélye sincs a boldogulásra, a társadalom, ahol él, felőrli az egyént. Tábori Elemérnek van egy fikarcnyi... vagy mégsem? Az ő reménye is csupán illúzió, mint az őt kísérő bizarr álmok? Ő is csupán foglya a társadalmának, s ha megpróbál a ráerőltetett szerepéből kilépni, azért keservesen fizetnie kell...?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése